Skip to content

Disney Receives 39 Nods for the 28th Annual Critics Choice Awards TV Nominations

28th Annual Critics Choice Award TV Nominations

The Critics Choice Association has released the nominations for the TV side of the 28th Annual Critics Choice Awards, and Disney received 39 nods for shows on ABC, Disney+, FX, Fox, and Hulu.

Emmy-winning ABC comedy “Abbott Elementary” led the nomination pack, nabbing six overall, including “Best Comedy Series” and acting nods for stars Quinta Brunson, Janelle James, Sheryl Lee Ralph, Chris Perfetti, and Tyler James Williams.

Reservation Dogs” on FX received four nominations, and FX’s “The Bear” received three. Both are going head-to-head with “Abbott Elementary” in that “Best Comedy Series” category.

Andor” gave Disney+ two of its three nominations, including “Best Drama Series,” and Hulu’s “Pam & Tommy” also scored three nominations.

The 28th Annual Critics Choice Awards will take place on Sunday, January 15, at the Fairmont Century Plaza Hotel in Los Angeles. The CW network will broadcast the awards live.

The film nominations will be released next week, and I anticipate Disney will also have several nods there, as well.


THE TV NOMINATIONS:

BEST DRAMA SERIES

  • Andor (Disney+)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Jeff Bridges, The Old Man (FX)
  • Diego Luna, Andor (Disney+)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • John Lithgow, The Old Man (FX)

BEST COMEDY SERIES

  • Abbott Elementary (ABC)
  • The Bear (FX)
  • Better Things (FX)
  • Reboot (Hulu)
  • Reservation Dogs (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Matt Berry, What We Do in the Shadows (FX)
  • Keegan-Michael Key, Reboot (Hulu)
  • Steve Martin, Only Murders in the Building (Hulu)
  • Jeremy Allen White, The Bear (FX)
  • D’Pharaoh Woon-A-Tai, Reservation Dogs (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Quinta Brunson, Abbott Elementary (ABC)
  • Devery Jacobs, Reservation Dogs (FX)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Chris Perfetti, Abbott Elementary (ABC)
  • Tyler James Williams, Abbott Elementary (ABC)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Paulina Alexis, Reservation Dogs (FX)
  • Ayo Edebiri, The Bear (FX)
  • Janelle James, Abbott Elementary (ABC)
  • Sheryl Lee Ralph, Abbott Elementary (ABC)

BEST LIMITED SERIES

  • The Dropout (Hulu)
  • The Girl from Plainville (Hulu)
  • Pam & Tommy (Hulu)
  • Under the Banner of Heaven (FX)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Fresh (Hulu)
  • Prey (Hulu)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Under the Banner of Heaven (FX)
  • Sebastian Stan, Pam & Tommy (Hulu)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Lily James, Pam & Tommy (Hulu)
  • Amber Midthunder, Prey (Hulu)
  • Amanda Seyfried, The Dropout (Hulu)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Murray Bartlett, Welcome to Chippendales (Hulu)
  • Domhnall Gleeson, The Patient (FX)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Claire Danes, Fleishman Is In Trouble (FX)
  • Melanie Lynskey, Candy (Hulu)

BEST ANIMATED SERIES

  • Bluey (Disney+)
  • Bob’s Burgers (Fox)