Skip to content

Disney Receives 86 Children’s & Family Emmy Award Nominations

Children’s & Family Emmy award

The first ever Children’s & Family Emmy Awards, part of the official Emmys, has announced its nominations, and The Walt Disney Company has received 86 of them.

These nominations reach across its various content brands and studios: Disney Branded Television, Disney Channel, Disney Junior, Disney Television Studios’ 20th Television, Lucasfilm Ltd., Pixar Animation Studios, and Walt Disney Studios.

Disney+ alone received 62 of the nominations for various shows. “The Mysterious Benedict Society” series, and the movie “Sneakerella” lead the pack with 11 nominations each.

The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) announced the new stand-alone awards show in November 2021, after a surge in submissions in the children’s genre.

“Putting a spotlight on children’s & family programming after years of unparalleled growth in content quality and quantity in this space is an exciting moment for the television industry,” NATAS President and CEO Adam Sharp said in a statement. “These programs entertain, inform and educate family members of all ages, and NATAS is proud to mark this milestone event and give these creators the stage they deserve.”

The award winners will be announced on Saturday and Sunday, December 10-11, 2022, at the Wilshire Ebell Theatre in Los Angeles. No word on if it will be broadcast to the public or not.


The Full List of Disney nominations:

The Mysterious Benedict Society

The Mysterious Benedict Society

11 nominations (Disney+/20th Television/Disney Branded Television)

  • Outstanding Young Teen Series
  • Outstanding Writing for a Young Teen Program
  • Outstanding Directing for a Single Camera Program
  • Outstanding Music Direction and Composition for a Live Action Program
  • Outstanding Cinematography for a Live Action Single Camera Program
  • Outstanding Editing for a Single Camera Program
  • Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Live Action Program
  • Outstanding Visual Effects for a Live Action Program
  • Outstanding Main Title and Graphics
  • Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
  • Outstanding Costume Design/Styling

Sneakerella on Disney+

Sneakerella

11 nominations (Disney+/Disney Branded Television)

  • Outstanding Fiction Special
  • Outstanding Directing for a Single Camera Program
  • Outstanding Music Direction And Composition for a Live Action Program
  • Outstanding Original Song – “In Your Shoes”
  • Outstanding Original Song – “Kicks”
  • Outstanding Cinematography for a Live Action Single Camera Program
  • Outstanding Editing for a Single Camera Program
  • Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
  • Outstanding Costume Design/Styling
  • Outstanding Makeup and Hairstyling
  • Outstanding Choreography

Better Nate Than Ever

Better Nate Than Ever

8 nominations (Disney+/Walt Disney Studios)

  • Outstanding Fiction Special
  • Outstanding Lead Performance In A Preschool, Children’s or Young Teen Program – Rueby Wood
  • Outstanding Supporting Performance in a Preschool, Children’s or Young Teen Program – Lisa Kudrow
  • Outstanding Writing for a Young Teen Program
  • Outstanding Music Direction And Composition for a Live Action Program
  • Outstanding Cinematography for a Live Action Single Camera Program
  • Outstanding Casting for a Live Action Program
  • Outstanding Choreography

High School Musical: The Musical: The Series Season 3

High School Musical: The Musical: The Series

5 nominations (Disney+/Disney Channel/Disney Branded Television)

  • Outstanding Young Teen Series
  • Outstanding Lighting Design for a Live Action Program
  • Outstanding Costume Design/Styling
  • Outstanding Makeup and Hairstyling
  • Outstanding Choreography

Ciao Alberto

4 nominations (Disney+/ Pixar Animation Studios)

  • Outstanding Short Form Program
  • Outstanding Directing for an Animated Program
  • Outstanding Editing for an Animated Program
  • Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for an Animated Program

Doogie Kamealoha, M.D. - cast

Doogie Kamealoha, M.D.

4 nominations (Disney+/20th Television/Disney Branded Television)

  • Outstanding Young Teen Series
  • Outstanding Guest Performance in Preschool, Children’s or Young Teen Program – Randall Park
  • Outstanding Writing for a Young Teen Program
  • Outstanding Casting for a Live Action Program

dug days

Dug Days

3 nominations (Disney+/Pixar Animation Studios)

  • Outstanding Writing for an Animated Program
  • Outstanding Directing for an Animated Program
  • Outstanding Editing for an Animated Program

Muppets Haunted Mansion

4 nominations (Disney+/Disney Branded Television)

  • Outstanding Fiction Special
  • Outstanding Casting for a Live Action Program
  • Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
  • Outstanding Special Effects Costumes, Hair and Makeup

Endlings

3 nominations (Hulu)

  • Outstanding Lighting Design for a Live Action Program
  • Outstanding Visual Effects for a Live Action Program
  • Outstanding Stunt Coordination

The Proud Family: Louder and Prouder

The Proud Family: Louder and Prouder

3 nominations (Disney+ /Disney Branded Television)

  • Outstanding Animated Series
  • Outstanding Voice Directing for an Animated Series
  • Outstanding Casting for an Animated Program

The Quest - Dravus, Prince Cedric, King Silas, Prince Emmett, and Princess Adaline (Disney/Allyson Riggs)

The Quest

3 nominations (Disney+/Disney Branded Television)

  • Outstanding Directing for a Multiple Camera Program
  • Outstanding Editing for a Multiple Camera Program
  • Outstanding Special Effects Costumes, Hair and Makeup

Raven’s Home

3 nominations (Disney Channel/Disney Branded Television)

  • Outstanding Directing for a Multiple Camera Program
  • Outstanding Cinematography for a Live Action Multiple Camera Program
  • Outstanding Costume Design/Styling

Amphibia

2 nominations (Disney Channel/Disney Branded Television)

  • Outstanding Writing for an Animated Program
  • Outstanding Voice Directing for an Animated Series

Madagascar: A Little Wild

2 nominations (Hulu)

  • Outstanding Younger Voice Performer in an Animated or Preschool Animated Program – Tucker Chandler
  • Outstanding Younger Voice Performer in an Animated or Preschool Animated Program – Amir O’Neil

Monsters At Work

2 nominations (Disney+/Disney Branded Television)

  • Outstanding Editing for an Animated Program
  • Outstanding Casting for an Animated Program

Muppet Babies

2 nominations (Disney Junior/Disney Branded Television)

  • Outstanding Writing for a Preschool Animated Program
  • Outstanding Directing for a Preschool Animated Program

Spin

2 nominations (Disney Channel/Disney Branded Television)

  • Outstanding Fiction Special
  • Outstanding Directing for a Single Camera Program

Alice’s Wonderland Bakery

Alice’s Wonderland Bakery

1 nomination (Disney Junior/Disney Branded Television)

  • Outstanding Voice Performance in a Preschool Animated Program – Eden Espinosa

BUNK’D

1 nomination (Disney Channel/Disney Branded Television)

  • Outstanding Cinematography for a Live Action Multiple Camera Program

CHOOSE KINDNESS Campaign

1 nomination (Disney Channel)

  • Outstanding Promotional Announcement

Diary of a Future President - Disney +

Diary of a Future President

1 nomination (Disney+/Disney Branded Television)

  • Outstanding Guest Performance in Preschool, Children’s or Young Teen Program – Gina Rodriguez

Dragons: The Nine Realms

Dragons: The Nine Realms

1 nomination (Hulu)

  • Outstanding Promotional Announcement

Fancy Nancy

1 nomination (Disney Junior/Disney Branded Television)

  • Outstanding Original Song

First Day

1 nomination (Hulu)

  • Outstanding Young Teen Series

The Ghost and Molly McGee

1 nomination (Disney Channel/Disney Branded Television)

  • Outstanding Main Title and Graphics

Just Roll With It

1 nomination (Disney Channel/Disney Branded Television)

  • Outstanding Cinematography for a Live Action Multiple Camera Program

LEGO Star Wars Terrifying Tales

LEGO Star Wars Terrifying Tales

1 nomination (Disney+/Lucasfilm Ltd.)

  • Outstanding Sound Mixing And Sound Editing For an Animated Program

Mickey and Minnie Wish Upon a Christmas

1 nomination (Disney Junior/Disney Branded Television)

  • Outstanding Voice Performance in a Preschool Animated Program – Daniel Ross

Olaf Presents

1 nomination (Disney+/Walt Disney Animation Studios)

  • Outstanding Editing for an Animated Program

Secrets of Sulphur Springs

1 nomination (Disney+/Disney Channel/Disney Branded Television)

  • Outstanding Children’s or Family Viewing Series

The Wonderful World of Mickey Mouse

1 nomination (Disney+/Disney Branded Television)

  • Outstanding Music Direction and Composition for an Animated Program